Piękna Wieś Podkarpacka

Panorama Stanów. Na pierwszym planie kościół, obok niego oraz w tle budynki, a dalej lasy.

STANY

gmina Bojanów

Miejscowość Stany to malownicza wieś położona w centrum Puszczy Sandomierskiej w Gminie Bojanów. To wieś o zwartej zabudowie leżąca przy drodze wojewódzkiej, na trasie Nowa Dęba – Nisko.

Stany oprócz cennych walorów przyrodniczych, do których niewątpliwie zaliczyć należy naturalne i nieskażone środowisko, posiadają dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną, społeczną i rekreacyjną, która wpływa na komfort życia mieszkańców. Na przestrzeni ostatnich lat udało się stworzyć na terenie miejscowości Stany nie tylko dobre miejsce do życia, ale również do spędzania wolnego czasu. W trosce o rozwój miejscowości oraz poprawę jakości życia mieszkańców realizowanych jest wiele inwestycji m.in. remonty dróg, budowy chodników oraz oświetlenia. W tym roku zmodernizowany zostanie budynek Publicznej Szkoły Podstawowej oraz znajdujący się w nim oddział przedszkolny.       W ubiegłych latach wybudowana została przyszkolna pływalnia wraz z halą sportową oraz kompleks lekkoatletyczny w skład, którego wchodzą: płyta boiska, bieżnia, skocznia do skoków w dal i wzwyż, rzutnia do pchnięcia kulą a także zaplecze sportowe. Na terenie miejscowości znajdują się otwarte strefy aktywności w skład których wchodzą: place zabaw, siłownie zewnętrzne, strefy relaksu z urządzeniem do gry w piłkarzyki, chińczyka czy szachy.

Sporą atrakcją dla miłośników wędkowania oraz spędzania czasu wolnego na łonie natury są łowiska wędkarskie a także spływy kajakowe rzeką Łęg, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wiata wypoczynkowa, która znajduje się tuż przy rzece jest idealnym miejscem dla zmęczonych wioślarzy, a dla najmłodszych mieszkańców miejscowości czeka tu mini plac zabaw z tyrolką linową.

Stany to nie tylko miejsce rekreacji, spora część mieszkańców prowadzi własne gospodarstwa rolne, zajmuje się uprawą ziemi a także pszczelarstwem. Prywatne posesje mieszkańców wyróżniają się dużą dbałością o otoczenie oraz przydomowe ogrody. Dbając o środowisko naturalne w ubiegłych latach do użytku została oddana nowoczesna oczyszczalnia ścieków i punkt selektywnej zbiorki odpadów komunalnych a cała miejscowość została skanalizowana.

Mieszkańcy Stanów przykładają dużą uwagę do dbania o kulturę oraz tradycje lokalne. Corocznym ważnym wydarzeniem jest odpust parafialny na cześć patrona tutejszej parafii św. Jana Gwalberta i św. Tekli połączony z obchodami dnia Leśnika. Kolejne ważne wydarzenie to uroczyście obchodzony Dzień Strażaka a także Gminne Zawody Sportowo- Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych. Nie można pominąć imprez kulturalnych takich jak: „Dzień pieczonego ziemniaka”, „ Lato            w Stanach”, „Przegląd piosenki religijnej”, „Dzień dziecka w Stanach”. Ciekawą ofertę zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych oferuje Dom Kultury w Stanach w którym mieści się także biblioteka gdzie organizowane są spotkania autorskie. Prowadzone są w nim zajęcia: taneczne, wokalne, plastyczne, rękodzielnicze oraz nauka gry na instrumentach muzycznych. Fani sportu realizują swoje pasje w gminnym klubie sportowym, którego chlubą jest drużyna piłkarska „Łęg Stany”. Dom Kultury jest również miejscem spotkań ”Klubu seniora”.

To co wyróżnia Stany na tle innych miejscowości to oddana do użytku w IV kwartale 2022 r. hala sportowa i pływalnia przyszkolna przy Szkole Podstawowej       w Stanach. Realizacja tej strategicznej dla gminy inwestycji rozpoczęła się jeszcze     w 2019 roku Pełnowymiarowa hala sportowa wraz z basenem o łącznej powierzchni użytkowej 1 629,94 m2 powstała w pobliżu kompleksu lekkoatletycznego. Nowoczesna hala z profesjonalną nawierzchnią sportową oraz niecką basenową zostały dobudowywane do istniejącego budynku szkoły podstawowej w miejscu starej odbiegającej już od obecnych standardów sali gimnastycznej, która została rozebrana w 2019 roku. Oddany do użytkowania obiekt posiada zaplecze socjalne,   w którym zlokalizowane są szatnie i natryski dla osób biorących udział w zajęciach oraz pomieszczenie dla nauczycieli W-F-u. Całość zadania kosztowała blisko 9 mln złotych. Dofinansowanie pochodziło ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki a także z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 brakującą kwotę gmina dołożyła z własnego budżetu. Basen cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców gminy i nie tylko. Prowadzone są tu zajęcia nauki pływania oraz aerobik. Kolejną chlubą mieszkańców a także całej gminy jest zabytkowa kaplica rodziny Komorowskich z 1856r. oraz drewniany kościół p. w. Św. Jana Gwalberta i Św. Tekli w Stanach. To obiekt o dużej wartości historycznej, który został w całości wpisany do rejestru zabytków wraz z ruchomymi elementami wnętrza. Ważną inwestycją wyróżniającą sołectwo Stany było wykonanie otworu wiertniczego Stany- Zdrój w celu poszukiwania wód leczniczych. Odwiert pozwolił określić parametry hydrogeologiczne horyzontów wodonośnych oraz mineralizację, skład chemiczny i wydajność wód neogenu celem ich wykorzystania w lecznictwie, rekreacji, rehabilitacji, kosmetologii. Dostępność wód leczniczych i możliwość ich zagospodarowania stwarza dogodne warunki do rozwoju gminy, ożywienia gospodarczego regionu i podniesienia poziomu życia mieszkańców.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Stanach z oddziałem przedszkolnym

Kompleks lekkoatletyczny w Stanach

Przyszkolna pływalnia wraz z halą sportową

Strefa aktywności

Wnętrze zabytkowego drewnianego kościoła p. w. Św. Jana Gwalberta i Św. Tekli w Stanach

Back to top